Výsledky voleb do Evropského parlamentu měly na českou politiku stejný vliv jako rozbuška na svazek dynamitových náloží: vše bylo připraveno, správně namícháno a umístěno, jen se čekalo, kdy přijde jiskra. Výbuch tedy nastal, vláda se otřásá v základech, sociální demokracie propadla panice a malátná Unie svobody-DEU, která se nestačila schovat, dostala přímý zásah – proč vůbec unionisté kandidovali, když museli vědět, jak dopadnou?

Opozice se usilovně snaží, aby dynamit přivodil co nejrozsáhlejší destrukci, a předseda KSČM Miroslav Grebeníček už netrpělivě (a to u něj nebývalo zvykem) ohlašuje, že až usedne prach, odehraje se na troskách „souboj gigantů“ – komunistů a občanských demokratů. Do krátkého ticha po detonaci se spustilo davové volání po odchodu Vladimíra Špidly: jako by jeho rezignace na stranickou a(nebo) premiérskou funkci byla to hlavní, co ČSSD a celé domácí politice chybí. Špidlův pád prospěje především dvěma silám, komunistům a prezidentu Klausovi. Tento osud si ovšem mohutně zapříčinil i sám premiér.

I poker se musí umět

Vladimír Špidla měl požádat sněmovnu o důvěru hned po vyhlášení výsledků. Sundat vládu se ještě mnoha poslancům nechtělo, alespoň ne tak rychle. Nakonec to pod tlakem zevnitř ČSSD udělal. Teď už tím však získal jen týdenní odklad, v sobotu jde znovu na kobereček ústředního výkonného výboru ČSSD.

Problém je v tom, že premiér převzal od hráčů pokeru jenom proslulou nehybnou tvář.…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte