Je poslední dubnový večer, do nejmohutnějšího rozšíření v historii Evropské unie zbývá něco přes čtyři hodiny. Na bruselském Velkém náměstí (Grand Place) stojí v půlkruhu dřevěné boudy reprezentující nově vstupující desítku. Česká je sice úplně na kraji, ale úspěšně soupeří o pozornost procházejících turistů. Když zájem na chvilku opadne, sáhne jedna z hostesek po připraveném pytlíku s preclíky a s úsměvem je nabízí kolem. Chvilku před osmou se na belgickou metropoli snáší bouřka. Turisté se vytrácejí do okolních restaurací. Zvědavější mezi nimi listují v nabízeném bedekru a obcházejí podniky, které si vstupující země v okolních ulicích rezervovaly. Pod slovinskou vlajkou stojí hrstka návštěvníků frontu na chlebíčky s pršutem, v maďarské nabídce nechybí guláš, ze slovenské kuchyně padla volba na kapustnicu. Češi – ti, kteří se nechali navigovat rozdávanými letáčky do příslušných rezervovaných hospod – mají sraz v baru Montecristo nedaleko městské burzy.

Polsko a pak zbytek

To, že jde o podnik v latinskoamerickém stylu, zábavu nijak nesvazuje. Pivo teče proudem, k mání je becherovka, párky a koláče s náplní v národních barvách. Pod zašlou reklamou na kubánské doutníky spouští dudácká kapela z Mrákova a sál se otřásá dupáním tanečníků. Cíl je na dosah a čeští úředníci, diplomaté i studenti mají chuť se rozšoupnout.

Před půlnocí je po bouřce. Na Grand Place se tlačí několik tisíc lidí. Na pódiu se představují umělci, kteří celý…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte