Historické paralely jsou vždycky ošidné. Vůbec nejhorší ale je, když popisovanou skutečnost spíše zamlží, než aby ji vyjasnily. Něco takového se bohužel přihodilo i Erikovi Taberymu při psaní jinak pozoruhodného a velmi záslužného textu o druhé republice (Běsi druhé republiky, Respekt č. 12/2004).

Odstraňte škůdce

O čem je řeč? O srovnání, které autor učinil hned v úvodu zmiňovaného článku. Mravní marasmus, jenž se zmocnil Československa v době mezi Mnichovem a 15. březnem 1939, kdy zemi „ovládla náhle probuzená armáda rasistů, udavačů a lidí nenávidějících svobodu“, přirovnal k marasmu „při nástupu normalizace na přelomu sedmdesátých let“.

S něčím takovým však není možné souhlasit. Pokud už je nutné užívat paralely, bylo by mnohem přesnější připomenout v souvislosti s „běsy druhé republiky“ spíše situaci, která nastala po únoru 1948, kdy zemi ovládli někdejší rasisté zaštítění nově ideologií třídního boje, udavači se spojovali do akčních výborů, ctihodní soudci se ze dne na den měnili v poslušné katy, a lidé (nikoli jednotlivci, ale celé miliony) klidně zapomněli, že existuje něco jako svoboda, a spokojeně, ba až radostně kráčeli vstříc životu bez ní.

Že by takové přirovnání daleko více odpovídalo realitě, dokládá i hrůzná podobnost hesla z druhorepublikového protižidovského letáku „Nové Československo vyúčtuje s těmito upíry a…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte