mobrazek_506.gif
mobrazek_506.gif • Autor: Respekt

vobrazek_506.jpeg
Fotografie: Napoleon Bonaparte. Repro Respekt • Autor: Respekt

„Hele, už jsi někdy slyšela o napoleonském kodexu?“ Tuto větu – jak ji znají miliony fanoušků filmové verze hry Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha – říká Marlon Brando v roli Stanleyho dívce Stelle. Sděluje v ní v podstatě tolik, že jeho domovská Louisiana, na rozdíl od ostatních 49 států USA, nestaví svůj systém zákonů na anglosaském přirozeném právu, ale na kodexu, od jehož přijetí uplyne v neděli právě 200 let.

Nejde jen o 21. březen 1804, o historickou záležitost Francie porevoluční éry, ale o zásadní právní přelom, který ovlivnil pozdější zákony v Evropě i v zámoří – ať už jde o zmíněnou Louisianu, původně francouzskou kolonii nazvanou podle Ludvíka XVI., kanadský Québec či Latinskou Ameriku. Ne nadarmo se říká, že právě napoleonský kodex je odkaz, který přežil francouzského imperátora v největší a nejvšestrannější míře.

Napoleonský zákoník vycházel z římského práva, z kodexu známého jako Justiciánův Corpus iuris civilis. Zjednodušeně řečeno: římské, potažmo napoleonské právo vede k tomu, že soudce interpretuje intenci zákonů podle jejich litery. Naproti tomu anglosaské zvykové nebo též přirozené právo (common law) staví na precedentu, soudce se řídí spíše smyslem pro spravedlnost a jejím hledáním než literou psaného zákona. Výrok anglosaského soudce v jedné kauze tudíž slouží jako vzor pro další procesy.

Hlavní rysy napoleonského kodexu byly…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte