Kdo ve válce proti teroru vyhrává? Na otázku nelze odpovědět jen pohledem na bitevní pole, která obsadili američtí vojáci. Válka má více front a jedna z nich je i tam, kde vůbec Američané nejsou – na pomezí Indie a Pákistánu. To připomínají dvě události z posledních dnů: bombový útok na indické komerční centrum Bombaj (52 mrtvých) a historicky první návštěva izraelského premiéra pod Himálajem. Obě události spolu souvisí jen nepřímo, zato s terorismem přímo. Vedle Američanů a Izraele je Indie hlavním terčem islámských fanatiků, a jak poznamenává britský Economist, každý nový výbuch v této zemi je tím horší, že s sebou nese hrozbu atomového konfliktu.

Turisté v Kašmíru

Letošní situace se ale v jižní Asii vyvíjí podstatně lépe než loni. Po útoku na indický parlament v prosinci 2001 přerušila Indie s Pákistánem kontakty, odvolala vyslance z Islámábádu, zrušila letecké a autobusové spojení a poslala vojáky na hranice. Přitom obvinila Pákistán, že na svém území toleruje teroristy, kteří pak v Indii, hlavně v Kašmíru, vraždí civilisty. Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf reagoval tím, že několik radikálních islámských organizací postavil mimo zákon a některé islamisty pozatýkal, u jiných tvrdil, že v Pákistánu nežijí. Média navíc upozorňují na těžkou situaci Mušarafa: ani jako prezident nemá pod kontrolou tajnou službu, jejíž agenti na akcích proti Indii s militanty zřejmě spolupracují, a také nedokáže vzdorovat sílícímu vlivu islamistů, kteří…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte