obrazek_967.jpeg
obrazek_967.jpeg • Autor: Respekt

Než uplyne dnešní den, překřižují zeměkouli konvoje se zbraněmi v hodnotě sedmi set milionů dolarů. Stejně tomu bylo včera a bude zítra. Ročně se ve světě prodá zbraní za dvě stě miliard dolarů. Pramínek peněz z těchto karavan teče i do Čech. Problémem je, že ruce, ve kterých zdejší „speciál“ končí, jsou často hodně špinavé. A že ten výnosný obchod se smrtí nikdo příliš nekontroluje.

Tanky pro mullu

Je sychravé tbiliské poledne posledního únorového týdne. V ulici naproti oprýskané budově gruzínského ministerstva obrany si stánkaři prodávající cigarety a alkohol hřejí ruce na otevřených ohníčcích. Širokou rozbitou silnicí projede občas starý žigulík nebo otlučené nákladní auto. Jdeme na domluvenou schůzku u gruzínského náměstka ministra obrany Gely Bežuašviliho. Ale vrátný v hale má jiné informace: schůzka je bez udání důvodu odřeknuta. O pár hodin později se nám přes českou ambasádu dostane z úst velvyslance Jiřího Nekvasila neoficiální vysvětlení: „Šíříte nepravdu o dovozech českých zbraní do této země, nedivte se.“ Nekvasil tím myslí případ z roku 2000, kdy Respekt na základě získaných dokumentů zveřejnil informaci, že Česko v posledních dvou letech prodalo Gruzii sto dvacet tanků T-55. Vývoz tenkrát schválila na zvláštní schůzi bezpečnostní rada státu, ale tbiliské ministerstvo i úředníci z českého ministerstva průmyslu dnes tvrdí, že do země nakonec přišlo jen dvanáct obrněnců.…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte