Pětidenní maraton po patnácti federálních státech, který americký prezident George W. Bush podnikl v závěrečných dnech před volbami do Kongresu, se vyplatil. Po padesáti letech budou republikáni zcela ovládat dění ve Washingtonu. Naposledy měli pod kontrolou Bílý dům i obě komory Kongresu v letech 1952 až 1954, v dobách studené války. I tehdy se zásluhou prezidenta Dwighta Eisenhowera ve Washingtonu objevila řada nových tváří.

Tradiční víra

I letošní volby ovlivnila mezinárodní situace. Kongres těsně před ukončením své činnosti hlasoval o rezoluci, která dala prezidentovi právo použít ozbrojené síly, pokud bagdádský režim nepřestane vyrábět zbraně hromadného ničení. V tomto bodě demokraté táhli s republikány za jeden provaz. Předtím ale v Senátu odmítli schválit vznik nového Národního bezpečnostního úřadu a Bushovi lidé je za to v kampani obviňovali ze sabotování války s terorismem. Nakonec to stálo demokraty senátní křesla v Missouri a Georgii, když senátoři Jeane Carnahanová a Max Cleland nedokázali před voliči obhájit svá hlasování. V otázkách obrany a bezpečnosti Američané tradičně věří spíše republikánům. Od roku 1952 až do konce studené války prezidentské volby vyhráli jen tři demokraté: Kennedy, Johnson a Carter.

Nebyla to jen zahraniční politika, která rozhodovala. Plná čtvrtina voličů uvedla, že se bude při hlasování řídit nejprve tím, jak je spokojena se svou ekonomickou situací. Očekávalo se, že to nahraje především demokratům,…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte