Po úspěšně zvládnutém irském psychodramatu překonala Evropská unie další milník na cestě k velkému východnímu rozšíření. Šéfové vlád 15 členských zemí vytvořili koncem minulého týdne v Bruselu podmínky pro to, aby Česko a dalších devět zemí ukončily vstupní rozhovory v prosinci na evropském summitu v Kodani a vstoupily do EU v roce 2004. Až nečekaně hladce se shodli na finančních podmínkách pro nové členy, kvůli nimž se přitom „patnáctka“ bezvýsledně přela od začátku roku.

Dohoda je dohoda

Je to důležitá zpráva. Nejenže se potvrdila rozhodující a sílící role Evropské rady v institucionálním uspořádání Unie, ale Brusel se stal také svědkem překvapivého oživení „osy Paříž-Berlín“. Gordický uzel rozťali ještě před začátkem schůze prezident Jacques Chirac a kancléř Gerhard Schröder; ostatním pak nezbylo než jejich dohodu potvrdit, což působilo silně jako připomínka starých časů. Chirac a Schröder se ostatně po celou dobu před kamerami snažili popřít rozšířené přesvědčení o naprosté absenci „chemie“ v jejich osobním vztahu. „Francouzsko-německý motor skvěle fungoval,“ radoval se šéf Evropské komise Romano Prodi, spokojený, že konečná dohoda v podstatě potvrdila návrh Komise z letošního ledna. Jiní tak šťastní nebyli. Předsedající dánský premiér Anders Fogh Rasmussen opakovaně přesvědčoval, že bez ohledu na obchod dvou velkých zemí se přece „rozhoduje v patnácti“. A jeho britský kolega Tony Blair dokonce odjel před závěrečnou tiskovou konferencí,…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte