Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Kukačka v cizím hnízdě

Brněnské Městské divadlo patří k našim komerčně velmi úspěšným divadelním domům. Objeví-li se na jeho repertoáru takový titul, jakým je slavný Přelet nad kukaččím hnízdem, lze předem odhadnout, že nepůjde o odvážnou a objevnou interpretaci pro úzkou diváckou skupinu. Inscenace Zdeňka Černína, která měla premiéru minulou neděli, skutečně novými nápady nepřekypuje. Herecky sice více než slušná inscenace nenabídne žádný výklad, režisér čerpá především ze zpracování slavného Formanova filmu. Zatímco ale oscarový snímek s Jackem Nicholsonem, jakkoli podřízený hollywoodským parametrům, zůstává i po 27 letech silným modelovým dramatem, sdělení brněnské inscenace jsou už dnes jaksi nepotřebná. Velké drama se proměnilo v prefabrikované spotřební zboží.

Konec psychedelie

Je třeba připomenout, že příběh vzdorujícího trestance McMurphyho, který předstírá duševní chorobu, aby se vyhnul vězení, a netuší, že psychiatrická léčebna se nečekaně ukáže horší variantou nesvobody, původně nebyl pouze jeho příběhem. Román Kena Keseyho (česky Vyhoďme ho z kola ven) je vyprávěn z pohledu halucinujícího Náčelníka Bromdena, lékaři udržovaného pod vlivem drog. Kultovní román 60. let odrážel hlavní témata tehdejší generace: vzpouru proti establishmentu a puritánství. Podstatné místo ve stavbě románu patřilo psychedelické atmosféře. Dramatizace Dalea Wassermana vznikla už rok po vydání Keseyho knihy, v hlavních rysech se držela předlohy a stala se základem pro četné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.