Zkrachovalá makléřská společnost Private Investors, jejíž tři šéfové jsou stíháni pro zpronevěru ve výši 932 milionů korun, udělala své nejhorší obchody na účet mrtvého klienta. To je asi nejpozoruhodnější zjištění z kontrolní zprávy Komise pro cenné papíry. Kanadský občan John William Collier zemřel někdy koncem roku 2000 (Komise ani policisté zatím nevědí přesné datum). Pražští burziáni s jeho cennými papíry dál obchodovali až do loňského května, kdy definitivně zavřeli krám. Vytvořili tak ztrátu řádově za miliony amerických dolarů. Podstata bezmála miliardové zpronevěry v Private Investors je jasná už od loňska (viz Respekt č. 2224/2001). Firma prodělala peníze svých klientů při investicích na americkém kapitálovém trhu Nasdaq.

Z nejhoršího se pokusila dostat tím, že dala nakoupené akcie do zástavy u svého amerického obchodníka s cennými papíry A. B. Watley a s vypůjčenými penězi dál pokoušela štěstí. Obchody ale nevyšly a zástava propadla. Mnoho klientů přitom netušilo, že Private Investors dává jejich akcie do zástavy (aby ušetřila na poplatcích, firma v září 2000 otevřela u A. B. Watley jen tři účty a na nich držela cenné papíry všech zákazníků). V tom právě policie vidí zpronevěru. Šéf Private Investors Dušan Tejkal (28) loni označil za hlavního hazardéra správce portfolia Daniela Papouška (32). Policie od září stíhá oba dva a…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte