Jak při volbách nacionalisté zaseli a jak za ně sklidili komunistéV jediné ze zemí Evropy dnes roste popularita komunistické strany do té míry, že získala pětinu všech voličů - všímají si evropská média. V jediné předvolební kampani v poválečných dějinách Evropy byl výlučným tématem nacionalismus - upozorňuje německý týdeník Die Zeit. Zemí je Česko a volební kampaň je z roku 2002. Krajem, na který byla přednostně zaměřena protiněmecká kampaň ODS a kde v některých obcích získali komunisté až třetinu hlasů, je západní pohraničí. Platí to i pro historický kraj pod horou Čerchovem, který se dnes kryje se správním okresem Domažlice.

Domažlický babylon

Je středa ráno. Před barokními domy vyrůstají stánky, z desítek aut se vykládá zboží. Domažlické náměstí se mění v tržiště a první zákazníci dychtivě spěchají s nákupními taškami. Zájem nakupovat volby do Poslanecké sněmovny příliš nezkalily. Hned u prvního stánku nabízí muž s knírem desítky roztodivných kaktusů. Osobně prý viděl Špidlu, když „řádil na náměstí“, k volbám ale stejně nešel: „Tam nahoře si to stejně udělají, jak chtějí, vždyť se levičáci paktují s pravičáky,“ říká bývalý volič ODS. Prvním zákazníkem u kaktusáře je asi sedmdesátiletý muž v brýlích. Svůj hlas dal komunistům. „Když měl člověk starosti, tak mu vždycky pomohli,“ šeptá. „Pracujícího zkrátka nenechali padnout.“ Pro svůj „kus zeleniny“ přijela do okresního města paní ze vzdáleného Prapořiště. Letos už nevolila Klause, který je…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte