Posledních šest měsíců do voleb začíná přehledně. V novém roce bude stát hospodařit podle rozpočtu, s nímž vládě ve sněmovně pomohla ODS. Rozpočet nese výrazně sociálnědemokratický rukopis: věřit se v něm dá jen plánovaným výdajům, příjmy jsou naopak silně nadsazené. Deficit 46 miliard, které se letos vláda oficiálně chystá prohospodařit, život hravě překoná. V očích liberálního voliče tedy ODS coby polovička opoziční smlouvy zřejmě velkou šanci nemá. Jak říká staré německé přísloví: spolu chyceni, spolu pověšeni. Není divu, když čtyřkoalice začne publikum upozorňovat, že ona je na rozdíl od té smluvní jedinou pravou a nesmlouvavou opozicí. Jenomže není.

Zemanova volenka

Čtyřkoalice žije ze slávy nekompromisního protestu, z pověsti, že právě ona zásadně vzdoruje opoziční smlouvě, která funguje jako symbol podvodu a krytých zad. Podle sněmovní statistiky ale čtyřka hlasuje s vládou ještě častěji než ODS. Během roku 2001 vláda s pomocí čtyřkoalice a přes odpor občanských demokratů postupně zvýšila daň z cigaret, odvody na zdravotní pojištění, sociální dávky, důchody horníkům, vydala lesy a jejich návštěvníky napospas myslivcům. Někdy sociálním demokratům podporovaným komunisty stačili ke sněmovní většině jen lidovci, někdy dokonce jen tři čtyři lidovečtí „disidenti“ - úplně stejně jako v Luxově éře. Projektů, na kterých loni s vládou spolupracovala ODS, je sice méně, jsou ale závažnější. Ředitel Novy Železný například dostal od opoziční smlouvy…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte