Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Přišli jsme, abychom odešli

Minulé pondělí, právě před týdnem, ohlásil izraelský ministr obrany Benjamin Ben-Eliezer konec operace „Obranný štít“ - armáda se stáhla ze všech obsazených měst na Západním břehu Jordánu. Ve čtvrtek vyšel po více než měsíci svého domácího vězení mezi lidi Jásir Arafát. A koncem týdne se už zdálo, že osud až stovky Palestinců ukrývajících se v betlémské bazilice Zrození Páně se brzy rozuzlí. Že by se přiblížil konec násilností, které trvají už více než rok a půl? Že by bylo na dosah ruky kýžené příměří? Taková naděje by byla předčasná a velmi planá. Nikoli náhodou Izraelci srovnávají své tažení proti terorismu s tím, které vyhlásil loni 11. září George W. Bush. A stejně jako Američané nepovažovali konec kampaně v Afghánistánu za definitivní vítězství, též Ben-Eliezer hovořil o konci operace, ale nikoli války proti teroru. Koneckonců o vítězství Izrael nemůže mluvit už proto, že vojensky a bezpečnostně se sice „Obranným štítem“ posílil, ale politicky na něm prodělal, neboť Palestinci jsou ve světových médiích prezentováni v roli obětí. Mnozí Izraelci v tom vidí dvojí metr: Američanům prošlo v Afghánistánu vše, ofenziva bez soudních důkazů a jejich nalézání až na místě samém, nálety, mrtví civilisté, zajatci z řad teroristů věznění a vyslýchaní bez řádného procesu, zatímco když Izrael dělá totéž na Západním břehu, je pasován do role válečného zločince. Podívejme se na určitou bilanci operace „Obranný štít“ a na možnou podobu další fáze izraelského tažení proti terorismu.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.