Vývoj na trhu s ropou se po jisté době vrací na první stránky novin. Velká stávka těžařů ve Venezuele, vyostřující se krize na Blízkém východě, rozhodnutí iráckého prezidenta Saddáma Husajna omezit dočasně vývoz ropy - to vše vyhnalo ceny na půlroční maximum. Zdražení na 27 amerických dolarů za barel přinutilo mnohé analytiky rychle přehodnotit letošní očekávání a prognózy. Všichni si tak opět mohli připomenout dvě věci: vývoj na trhu s ropou je na jedné straně naprosto zásadní pro rozhodování většiny ekonomických hráčů (počínaje podniky a konče centrálními bankami), ovšem na druhé straně extrémně kolísavý a těžko předvídatelný. Přitom ještě před třiceti lety byla situace zcela jiná. Co se to vlastně stalo s ropným trhem? Mohou se staré časy vrátit?

Sedm sester

Až do začátku 70. let byly ceny ropy nejen velmi nízké, ale také neobyčejně stabilní (viz graf Než přišla krize). Pozdější kolísavost se obvykle připisuje na vrub ropnému kartelu OPEC. Jenže kartel byl založen v Bagdádu už v roce 1960 a více než deset let měl na ceny zanedbatelný vliv. Podstata věci je v něčem jiném. Vlády zemí obklopujících Perský záliv až do začátku 70. let neměly těžbu na svém území pod kontrolou. Faktickým hybatelem ropného průmyslu bylo sedm největších petrolejářských společností (Shell, Elf, British Petroleum, Exxon, Mobil, Texaco, Gulf a Chevron). Tato skupina vlastnila koncese k těžbě ve všech významných zemích Perského zálivu - získala je výměnou za vybudování…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte