Letošní apríl měl kromě obvyklých žertíků přinést do života více než třetiny Čechů také jednu patrnou změnu. Právě na Velikonoční pondělí začal platit zákon, který nařizuje prodej cigaret na jakémkoli místě v republice výlučně za stejnou, státem předepsanou cenu. Od opatření, které má po vzoru Evropské unie zabránit daňovým únikům, si tuzemští kuřáci většinou slibovali víceméně příjemnou změnu, která srazí vysoké ceny cigaret v kavárnách a restauracích. První dva dubnové týdny ale naznačily, že se nemusejí dočkat.

Balíček, kam se podíváš

Podle zákona jsou tabákoví výrobci povinni každé balení cigaret opatřit kolkem se zřetelně vyznačenou cenou. Pokud by někdo nabízel cigarety za jinou částku, může dostat až milionovou pokutu. Přestože se řada lidí propadlých nikotinové závislosti těžko smiřovala s vyhlídkou, že nové paragrafy je připraví o vytipované trafiky, kde si svou oblíbenou drogu pravidelně pořizovali levněji, změnu většinou vítali. Těšili se, že jim odpadne starost o to, jak se před každou návštěvou pohostinského zařízení předzásobit dostatečným množstvím cigaret, aby si je pak nemuseli kupovat v lokálech. Tam byly totiž obvykle dražší o deset i dvacet korun než v trafikách a běžných obchodech. Naděje se ale zatím nesplnily. Majitelé hostinců totiž tvrdí, že při státem určené desetiprocentní provizi pro ně už není prodej cigaret zajímavý, a stahují proto kuřivo ze svých nabídkových listů. Kromě celé řady pražských restauratérů a…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte