Cesta Panšírským údolím překvapí i otrlé povahy: po každých dvou kilometrech narazíte na kolonii chatrných stanů, obklopených zídkami z kamenů. Stavebním materiálem jsou pytle s logem UNHCR, klacky a kamení. U některých přístřešků parkují osobní auta, nyní jediný majetek jejich obyvatel, jinde dokonce autobus - nemůže ale vydělávat, protože jeho majitel nemá na naftu. V úzkém a neúrodném Panšíru takto přežívá asi 20 000 lidí, a populace se tak za poslední léta zdvojnásobila. Někteří z běženců přišli do Panšíru z okolí metropole Kábulu. Ti „nejprotřelejší“ jsou v Panšíru už přes čtyři roky, ode dne, kdy Kábul padl do rukou Talibanu, ostatní se přidávali postupem času. Důvody byly různé: podezření z kolaborace s komunistickým režimem, strach z etnické diskriminace nebo jen problémy s talibanskou mravnostní policií kvůli nějakému zdánlivě nevýznamnému deliktu. Poslední z uprchlíků vyhnala do nejistých poměrů „řetězová reakce“; celé vesnice a údolí odešly kvůli tomu, že se boje přiblížily až neúnosně blízko a pak přišla panika… Afghánistán už má s válkou své zkušenosti. Panšírské údolí jen stěží uživí své stálé obyvatele, uprchlíci musí spoléhat na dobrodiní dárců a humanitárních organizací. Jedinou možností, jak zahnat čas a získat alespoň nějakou almužnu, je práce na silnici: osazenstvo stanů tak vidíte s krumpáči a lopatami spravovat díry u cesty a prosit okolo jedoucí řidiče o nějaký příspěvek na živobytí.

Na útěku před válkou a hladem

Podobná…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte