Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Proč věřit čínským prokurátorům?

Navzdory zprofanovaným výrokům některých politiků z poslední doby si myslím, že litera zákona se opravdu dodržovat má. Kdyby se jí drželi i její strážcové, pak by váhání nad nezáviděníhodným osudem pana Čua (viz článek Co s panem Čuem, Respekt č. 6/2001) bylo zbytečné a debata o možnosti jeho vydání do Číny bezpředmětná. Pokud mu však podle všeho hrozí trest smrti, pak by jeho vydání bylo nejen v rozporu s mezinárodními úmluvami, které Česká republika podepsala, ale i s jejími vlastními zákony.Zákon č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České republiky říká v paragrafu 179 jasnou řečí následující: „Rozhodnutí o ukončení pobytu nelze vykonat, pokud by byl cizinec nucen vycestovat nebo byl vyhoštěn … do státu, který žádá o jeho vydání pro trestný čin, za který zákon tohoto státu stanoví trest smrti.“ Jistě, sotva kdy se asi dozvíme, zdali pan Ču podporoval studentské aktivisty nebo opravdu jen vykrádal vlaky, ale sama reálná hrozba trestu smrti zakládá nejen důvod k nevyhoštění, ale přímo k poskytnutí azylu. Je povinností demokratických států, které se s tímto středověkým prostředkem společenské pomsty rozešly, zabránit jeho uskutečnění všemi prostředky, ať už je to kdekoli na světě. Zvážíme-li vlastní zkušenost s totalitními režimy, pak z čistě lidského hlediska se sluší věřit spíše jejich obětem než prokurátorům, byť si pozvou na pomoc samotný Interpol.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.