0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí21. 10. 20013 minuty

Z minulého týdne

Pondělí - Na oficiální návštěvu do Washingtonu zavítal italský premiér Silvio Berlusconi, který americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi přislíbil plnou podporu své země v boji Spojených států proti terorismu. Berlusconi přitom o týden dříve vyjádřil naději, že Amerika nebude žádat o zapojení italských pozemních sil do války proti terorismu, a vyslovil očekávání, že bude místo toho požádán o posílení italské přítomnosti na Balkáně.

Úterý - Evropský výrobce letadel Airbus oznámil, že do vybavení svých strojů zahrne dveře, které by odolaly útoku jakýchkoli únosců. Dveře budou vyrobeny z tvrdého materiálu a vybaveny rámem s novými zámky. Airbus tak předstihl svého hlavního konkurenta, americkou firmu Boeing, která s podobným standardním vybavením svých strojů zatím nepočítá.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Středa - Rusko oznámilo, že zlikviduje svoje radioelektronická vojenská zařízení v Lourdes na Kubě a od začátku příštího roku také námořní základny v Cam Ranh ve Vietnamu. Ruská administrativa svůj krok odůvodnila finančními úsporami. Americký Kongres už v květnu loňského roku odhlasoval omezení finanční pomoci Rusku pro případ, že v dohledné době neuzavře základnu v Lourdes, která monitoruje komunikační sítě a strategické údaje ze Spojených států.

Čtvrtek - Na americké letadlové lodi Carl Vinson, která je zapojena do války proti terorismu, byl odložen tzv. pivní den, při němž námořníci, piloti a ostatní členové posádky na palubě pijí pivo a rožní…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc