Celý minulý týden chodily v ekonomickém světě divné zprávy. Nejprve se snížil odhad růstu ve východní Asii, v Americe a také v Německu. Následovalo oznámení o dalším snížení úrokové míry americkou centrální bankou a spekulace, že na totéž se chystá Evropa. Doplňkem byla informace o pomoci Mezinárodního měnového fondu při ekonomické krizi v Argentině. Americký deník The Wall Street Journal shrnoval zprávy s tím, že dochází ke globálnímu ekonomickém zpomalení.V pátek potom publikoval britský The Economist odhad expertů banky J.P. Morgan, podle níž ve druhém čtvrtletí 2001 poklesl výkon světového hospodářství o O,3 procenta. Economist zprávu opatřil titulkem „2001: Recese“.

Jsou v tom všichni

Zpráva J.P. Morgan říká, že Amerika s Evropskou unií měly ve druhém čtvrtletí nulový růst, pokles o jedno až dvě procenta zaznamenaly v průměru země jihovýchodní Asie, východní Evropy a Latinské Ameriky, pětiprocentní pád hlásí Japonsko a pětiprocentní růst Čína (i to je horší výsledek, než se čekalo). Ekonomický pokles tak zasahuje všechny země najednou a to se nestalo od velké krize třicátých let. „Světovou recesí“ byly nazvány ekonomické potíže z let 1975, 1982 a 1991, ale to jen z toho důvodu, že růst světového HDP klesl pod dvě procenta - vždy to ale byl růst, navíc vyšší než procento. Ve zmíněných třech případech také zůstali na ekonomické šachovnici velcí hráči, kteří neztráceli - třeba v roce 1991 byla v recesi Amerika, ale Japonci a Němci šli nahoru…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte