Vliv televize na veřejné mínění patří k osvědčeným charakteristikám západní civilizace. Nejviditelněji se s tímto fenoménem naučili zacházet politici a nejrůznější lobbisté, ale sílu mrkající obrazovky si postupně čím dál víc uvědomují například i zástupci menšin. Vizionáře přitom není nutné hledat jen za západní hranicí: jedním z nejzajímavějších je totiž makedonský Rom Zoran Dimov (36), který před osmi lety založil ve Skopji ojedinělý projekt Nezávislé romské televize (BTR). V Čechách, kde je protiromská averze letitým problémem, je to bezesporu inspirující myšlenka. Minimálně proto, že čeští Romové zatím až na několik výjimek do elektronických médií viditelně nepronikli.

Jak jste se dostal k nápadu založit si vlastní televizi? A co jste dělal předtím?

Dělal jsem všechno možné. Pracoval jsem jako kuchař, byl jsem pomocným dělníkem v zemědělství nebo zaměstnancem v továrně na kůži. Zároveň s touhle vší zatraceně těžkou prací jsem studoval ve Skopje techniku. Školu jsem ale bohužel nedodělal: oženil jsem se, přišly děti, rodina potřebovala peníze, a tak jsem se svými životními zkušenostmi nastoupil do makedonské státní televize jako redaktor. Ta práce mě hodně chytla, ale brzy jsem si uvědomil, že si prostě musím otevřít vlastní podnik. Došlo mi totiž, že ve státním nejsem schopen zrealizovat ani zdaleka všechny své nápady a sny.

V čem vám státní televize bránila?

Takhle to nejde formulovat. Nebylo to špatné prostředí, ale státní…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte