Kultura jako život memů

Nakladatelství Portál uzavřelo prázdninové období vydáním průkopnické práce britské psycholožky Susan Blackmoreové „Teorie memů - Kultura a její evoluce“, která aplikuje metodiku evoluční teorie Charlese Darwina na oblast kulturní antropologie. Nápad je to dosti provokativní. Kdo se až dosud zabýval kulturními a společenskými jevy, například uměleckými díly, hledal zpravidla smysl a význam jejich obsahů. Autorka nabízí metodu, jak se takovým interpretacím vyhnout a zkoumat prosté fungování kulturních prvků, jejich sebeprosazování, uplatňování a přežívání. Memetika umožňuje badateli poodstoupit na pozici jakéhosi „kulturního biologa“, jenž sleduje dění v mraveništi civilizace s odstupem, jaký si klasický kulturolog nemůže dopřát, protože se v terénu kultury sám plahočí za obživou.Mem je cosi jako kulturní gen, je základem plození, růstu, zanikání i zvěčňování kulturních prvků. Čím to, že estetické informace, které dal do oběhu Ovidius, Shakespeare či Goethe dodnes kolují, zatímco stejně snaživá díla jejich vrstevníků spí ve věčném zapomnění? Odpovědi, které nabízí memetika, jsou jistě zjednodušující a možná poněkud znesvěcují výsostnost ducha, neboť krásu ideálů poměřují jejich životaschopností. Perspektiva to však je přinejmenším zábavná.

Špioni, fízlové a strašidla

Ve středu se před diváky v pražském klubu Roxy postaví zajímavá americká skupina Spooks. Tajemný název odkazující na škálu slov od „strašidla“ přes …

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte