Mají o sobě Češi velikášské představy, nebo jsou sebemrskačským národem, který se vidí černě? Podobnou otázku už v novinách řešil bezpočet komentátorů. Odpovědi se různily v závislosti na tom, zda zdejší hokejisté zrovna vyhráli šampionát, nebo vláda obdržela nelichotivé hodnocení od Evropské komise. Statistiky však mluví jasnou řečí. Podle průzkumu z roku 1992 je 76 % vlastností, které si připisujeme, negativních a za své nejčastější povahové rysy považujeme závist, sobectví a lenost. Je opravdu zdejší přesvědčení o vlastní celonárodní špatnosti tak jednoznačné? Podle předního evropského antropologa Ladislava Holého, autora nedávno vydané knihy Malý český člověk a skvělý český národ, nikoli.

Kulturní kutilové

Při detailnějším zkoumání toho, co si o sobě Češi myslí, vychází podle Holého najevo, že národní sebehodnocení není zdaleka tak temné, jak by napovídala shora uvedená statistika. Úsměvné je, že názory se liší podle toho, zda lidé hodnotí národ jako kolektiv, nebo Čechy jako jedince.Pátrá-li zvídavý člověk po povaze národa, jsou odpovědi jednoznačné: Češi jsou kulturní, vzdělaní a rozhodně se necítí být nacionalisty. Za ty naopak považují Slováky, Srby a národy bývalého Sovětského svazu. Zajímavá změna nastává v okamžiku, kdy mají Češi mluvit o sobě jako jednotlivcích. Vyspělý kulturní národ se rázem rozpadá v pospolitost Švejků, nepřejících závistivců, sobců a zlatých ručiček. Tento zjevný rozpor a rozhodné popírání nacionalistických…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte