Poslanecká sněmovna přestane existovat. Zákony začne přijímat Senát v podobě legislativních opatření. Miloš Zeman se neodebere do důchodu, ale bude dál řídit neodvolatelnou vládu. Noční můra? Nikoli. Reálná vyhlídka, pokud by do konce února Poslanecká sněmovna a Senát nepřijaly takové znění volebního zákona, jaké předepisuje ústava.

Zatím si nerozumíme

Loni prosadily ČSSD a ODS silou momentální většiny ve sněmovně i Senátu volební reformu. Zaváděla šestatřicet volebních obvodů a ve světě nevídanou metodu přepočítávání hlasů na mandáty, zvanou „upravený d'Hondt“. Kombinace obou prvků výrazně nahrávala velkým stranám. Letos v lednu zrušil Ústavní soud klíčové paragrafy nového volebního zákona s tím, že jsou v rozporu s ústavními principy poměrného zastoupení a volné politické soutěže. Pokud by se podle něho rozdělovaly mandáty ve volbách do sněmovny v roce 1998, získala by například nejsilnější ČSSD o třicet mandátů víc a nejslabší Unie svobody místo devatenácti jenom jeden. Mezitím ztratily strany opoziční smlouvy senátní většinu a na nové podobě volebního zákona se musí dohodnout i se čtyřkoalicí. Minulý týden se tedy začalo. Ve sněmovně postoupil do druhého čtení návrh vlády, zavádějící čtrnáct volebních obvodů s početní metodou „klasický d'Hondt“ - podle ní se přidělují mandáty v řadě zemí. Jinou novelu předložili i čtyřkoaliční senátoři. „Kromě shody na čtrnácti obvodech se s vládou ve všem dalším rozcházíme,“ hodnotí situaci jeden z autorů…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte