Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Moskevská spojka

Zemanův kabinet stojí před rozhodnutím: má prodat stomiliardovou státní pohledávku vůči Rusku vymahačské firmě Falkon Capital a dostat za to 23 miliard „na dřevo“, nebo čekat na lepší nabídku, která ovšem vůbec nemusí přijít?

Díky, Baraku

Rozhodování komplikuje fakt, že o šéfy Falkonu se zajímala BIS i policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. "Aspoň nebudu muset podepisovat smlouvu s Falkonem, " svěřil se po své nedávné rezignaci svým spolupracovníkům ministr financí Pavel Mertlík. Jeho nástupce Jiří Rusnok ale peníze nutně potřebuje, aby zalepil díry v rozpočtu. Podpis smlouvy je tím pádem na spadnutí. Dluhy zahraničních zemí vůči České republice přesahují 220 miliard korun. Většinou jde o půjčky, které poskytlo komunistické Československo Sovětskému svazu (téměř 140 miliard) a arabským zemím. Pravicovým vládám se během pěti let podařilo vymoci asi šestnáct miliard; většinou pohledávky prodávaly za 50 procent hodnoty. Po nástupu sociální demokracie se stal ministrem financí nejprve Ivo Svoboda. Ten chtěl - jak se později provalilo - na ruské neplatiče nasadit dokonce mezinárodního podvodníka Baraka Alona (později proslulého osmimiliardovou krádeží v Komerční bance). Svobodova náměstkyně Irma Zlatohlávková dohodla s Moskvou splácení ve zboží místo v penězích. Různé zdejší firmy tak z Ruska zatím dovezly ropu, dřevo, náhradní díly apod. , dohromady za čtyři miliardy korun. Loni začala ruská strana důrazně protlačovat jako jediného…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte