Pro dva nejvýznamnější podnikatele ze západních Flander si ve čtvrtek 26. dubna přišla policie. Jo Lernout a Paul Hauspie, bývalí vlajkonoši belgických počítačových technologií, byli obviněni z falšování listin, manipulace s kurzem akcií svého podniku a porušení zákona o účetnictví. To vše se stalo v předvečer mimořádné valné hromady firmy, která se již několik měsíců pohybuje na pokraji života a smrti (viz Respekt č. 8/2001). Zoufalé akcionáře firmy Lernout & Hauspie pak krizový manažer Philippe Bodson na valné hromadě ujistil, že o svůj kapitál už téměř jistě přišli.

Nezbylo nic

Oba podnikatele nyní čeká minimálně měsíc ve vazbě. Jo Lernout ji shodou okolností tráví v jednom z nejtěžších belgických žalářů v Ieperu, proslaveném zejména v gangsterských kruzích. Paul Hauspie kvůli depresivním příznakům přebývá v nemocniční věznici v Bruggách, kde jistou dobu nedávno trávil i pověstný belgický pedofilní vrah Marc Dutroux. Až do loňského léta byla Lernout & Hauspie Speech Products (LHSP) považována za nejslavnější a nejperspektivnější belgickou firmu, její akcie se vesele prodávaly na americké burze Nasdaq až za 72 dolarů za kus. Dnes jsou k mání pro pošetilce a spekulanty po šedesáti centech. Možná proto se drtivá většina akcionářů ani neobtěžovala přijít si osobně vyslechnout, že jejich investice zmizely v černé díře. Z očekávaných 3500 jich na valnou hromadu dorazilo pouhých…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte