Premiér odvolal ministra obrany Vladimíra Vetchého, který má být zodpovědný za to, že nedokázal zlepšit finanční stav armády. Jeho nástupce Jaroslav Tvrdík, který se během pěti měsíců z vyššího úředníka stal nejprve ekonomickým náměstkem a teď členem vlády, slibuje změnu. Od počátku roku totiž vysvětluje daňovým poplatníkům, že peníze, které dosud dávali do armády, končí ve špatných a nefungujících projektech a že za to někdo musí nést odpovědnost. Přesto se daňový poplatník nemá nač těšit. Razantní vstup spořivého úředníka je zřejmě jenom úhybným manévrem, který má odvést pozornost od daleko většího plýtvání. Tvrdík stojí v čele výběrové komise, která má za 100 miliard korun obstarat českým letcům stíhačky, a tuto vládní zakázku také se vší rozhodností prosazuje. Proto si jej Miloš Zeman, horlivý stoupenec nákupu stíhaček, vybral jako náhradu za Vetchého.

Čas jednat

Ministerstvo obrany utratilo od chvíle rozpadu Československa zhruba sto miliard korun za zbraně, vojenskou techniku a opravy budov. Tvrdík má pravdu, když říká, že armádní peníze často mizí v podezřelých projektech. Ať už záměrně nebo tupostí dosavadních ministrů; systém nákupu vojenského materiálu ke korupci přímo vybízí - o zakázkách rozhodují ministerští úředníci, přidělují je spřáteleným soukromým firmám a jejich plnění ani nekontrolují. O účelu takového postupu politici veřejně pochybují osm let. Ale nikdo s tím nic nedělá. Mnoho s tím nepořídil rovněž Vladimír Vetchý. Bohužel…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte