Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Chcete parcelu na Měsíci? Může být!

Desítky různých společností světa se předhánějí v odvážných prognózách. Firma Hilton International plánuje postavit na oběžné dráze hotel z palivových nádrží raketoplánu Space Shuttle. Společnost Robotics Institute and LunaCorp se pyšní tím, že už shromáždila 900 milionů dolarů pro projekt zábavního parku na povrchu Měsíce. Pohřební firma Celestis nedávno oznámila, že hodlá rozšířit své služby o pohřbívání lidí na kamenném satelitu. Zní to směšně, ale zrovna Celestis už ve vesmíru nějakou dobu podniká. Za poplatek 5500 dolarů vyslala od roku 1997 na oběžnou dráhu zpopelněné ostatky asi stovky nebožtíků. Nejkřiklavějším příkladem kosmických obchodníků je jistý Američan Dennis Hope, jenž už od osmdesátých let rozprodává pozemky na Měsíci a Marsu, od dvaceti dolarů za parcelu o několika akrech.Třeba to nebude hned zítra, ale komerční využití kosmického prostoru bude brzy aktuální záležitostí. Zákonů, které by toto podnikání regulovaly, je dnes obrazně řečeno zhruba tolik jako v dobách osidlování Divokého západu. Kdyby za současného legislativního stavu dorazila na Měsíc soukromá posádka, bude moci kdekoli rozbít stan, začít stavět ploty a opatřit je cedulemi: Vstup zakázán!Tento stav je pozůstatkem studené války. V roce 1967, kdy vrcholil zápas o prvenství v dobývání vesmíru, ratifikovaly Spojené státy a Sovětský svaz dohodu, v níž se zřekly územních nároků na vesmírná tělesa. Motivem byl strach, že protivník by mohl Měsíc použít jako základnu pro nukleární zbraně. O…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte