Státní věštírny antického světa byly vystaveny nejenom tlaku politiků, ale i bohů. Odkrývat nebo vykládat budoucnost bylo zkrátka opovážlivé a člověk kromě neúspěšné věštby riskoval také zášť nebes, která určovala běh věcí. S krajním podezřením se však na odhadování budoucnosti hledí v jakékoli době, žhavou současnost nevyjímaje. Přesto jsou situace, kdy nám nezbývá nic jiného, než se k němu uchýlit. Ač to může znít jako provokace, zůstává faktem, že jedním z moderních odvětví, které se bez „věštby“ neobejde, je také jaderná energetika.

Milion sem, milion tam

Jde o to, že žádná země, která disponuje jadernými elektrárnami nebo armádou vybavenou nukleárními zbraněmi, se v budoucnu neobejde bez hlubokých radioaktivních úložišť. Ta přitom musí být podle vznikajících norem dimenzována na změny, které se budou na planetě odehrávat v příštích nejméně deseti, ale ještě lépe sto tisíci letech. Evropské společnosti, pro které jsou úložiště vysoce radioaktivního odpadu zdrojem obživy, však začínají již dnes při výběru místa pro takovou stavbu vyžadovat nejen analýzu toho, co se s danou lokalitou dělo během minulého milionu let, ale i kvalifikovaný odhad, co se s ní během příštího milionu let teprve dít bude. To je neobvyklá situace. Ekonomové a politici málokdy odhadují budoucnost na dobu delší než nějakých třicet čtyřicet let a i klimatologové neradi překračují horizont jednoho století. V případě radioaktivních úložišť však najednou musíme pracovat s…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte