4. březen 1919 je pro Čechy významným dnem. Málokdo si to však uvědomuje. Nezapsal se totiž do historie ničím, na co bychom mohli být hrdi - masakrem sudetských Němců. O tom, že nepříjemné výročí je vytěsněno ze společenského povědomí, svědčí i fakt, že se o této významné události naší moderní historie neobjevila letos stejně jako v minulých letech ani žádná zmínka. Dějiny první republiky bohužel vnímáme stále příliš černobíle. Desítky mrtvých českých Němců z demonstrací nedlouho po vzniku samostatného státu se však zapsaly do paměti německé menšiny a významně spoluurčovaly její vztah k nově utvořenému státu.

Naši březnoví padlí

Co se vlastně stalo? Od února 1919 se v Německém Rakousku konaly volby do Národního shromáždění. Čeští Němci z rozhodnutí pražské vlády volit nesměli, ve Vídni jim však přesto rezervovali mandáty. Když se pak 4. března rakouský parlament poprvé sešel, byly na stejný den v českém pohraničí ohlášeny demonstrace a stávka. Němci vyšli do ulic protestovat proti státu, který nechtěli - Československu. Demonstrace se konaly téměř ve všech významných městech s německou většinou. Proti nim byly nasazeny jednotky mnohdy nezkušených vojáků. Výsledek? Celkem čtyřiapadesát mrtvých a další desítky raněných Němců. Symbolem těchto událostí se stala Kadaň, kde byl průběh událostí nejtragičtější. Z rozčileného davu tam před radnicí totiž vyšel výstřel, na který československé vojsko odpovědělo palbou z kulometů. Střelba do davu si…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte