Výtvarníci po deseti letech

Po dlouhých letech neuvěřitelných peripetií se na pultech objevuje kniha s příznačným názvem Splátka na dluh. Osud publikace, která dokumentuje tvorbu nejzajímavějších neoficiálních českých výtvarníků narozených v padesátých a šedesátých letech, dokonale dokumentuje absurditu některých průvodních jevů rodícího se českého kapitalismu. Soubor byl pod stejným názvem připraven k vydání již před deseti lety. Jeho základem byl ojedinělý samizdat, který po listopadovém převratu zařadilo do edičního plánu nakladatelství Odeon. Postupný rozklad této „firmy“ však dokončené vydání na poslední chvíli zmařil. Po letech sporů a čekání, v jejichž rámci se ztratila část ojedinělých fotografií a diapozitivů, se publikaci nakonec podařilo „zrekonstruovat“ pražskému nakladatelství Torst. Původní pokus o zmapování nastupující generace se tedy přesunul spíše do polohy historického dokumentu. Vedle dnes už všeobecně známých jmen typu Aleše Najbrta, Jaroslava Róny, Stanislava Diviše, Otto Plachta, Michala Blažka nebo Františka Skály představuje kniha vybraná díla dalších 90 českých výtvarníků, narozených mezi lety 1950 a 1967.

Evropa v Praze a Brně

Od minulého čtvrtka pokračuje v Praze osmý ročník přehlídky Dny evropského filmu. Příští pondělí se potom celá akce, v jejímž rámci se představí celkem 36 snímků (plných 25 z nich v české premiéře), přesouvá do brněnských kin. Festival zahájil v pražském kině Lucerna francouzský film…

11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte