Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Levice proti vzdělání

Situace je to neblaze známá. Každý rok obdrží několik desítek tisíc uchazečů o studium na vysoké škole zdvořilý dopis od děkanů fakult, že pro ně nemají místo.Zástupy odmítnutých středoškoláků se tak mohou přidat ke klientům českých úřadů práce. Statistiky Evropské unie přitom odhalují ostudnou skutečnost, že se Česká republika co do počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí řadí mezi evropskými zeměmi až na samý konec. Hlavní recept Světové banky a dalších mezinárodních organizací, jak otevřít vysoké školy více zájemcům, zní jednoduše: zavést školné a zajistit, aby si na ně mohl každý půjčit. Takovému řešení jsou nakloněni rektoři, souhlasí i banky, naráží však na poslední překážku, kterou je neochota vlády a zatím také parlamentu.

Cestou protinožců

Počet nezaměstnaných vysokoškoláků tvoří jen 2 % z lidí evidovaných na úřadech práce, středoškoláků je 16 % a zbytek připadá na zaměstnance bez maturit. Lidé si to uvědomují, o čemž svědčí stále rostoucí poptávka po vysokoškolském vzdělání. Nabídka však výrazně pokulhává. Před deseti lety bylo ke studiu na vysoké škole přijato téměř 52 % všech uchazečů, kdežto před třemi lety to už bylo jen 42 % zájemců. Také minulý rok uspělo v přijímacím řízení jen 45 000 ze 105 000 přihlášených a letos to podle předběžných odhadů bude podobné. Podle poslance Petra Matějů (US) by poptávku uspokojil dvojnásobný počet studijních míst. To by znamenalo zvýšit do čtyř let rozpočet vysokých škol z 9 na 14 miliard ročně.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.