Občanská demokratická strana chce podle vyjádření mnoha svých prominentních členů vytáhnout jako důležité téma kampaně před podzimními volbami vztah Prahy a Bruselu. Protože ODS vystupuje vůči EU už dlouho kriticky, vypadá to jako celkem logický tah. Jenomže euroskepticismus občanských demokratů se zatím vybíjí především v rétorice. Navíc krajská zastupitelstva, o jejichž zvolení půjde především, nebudou mít na českou strategii vůči EU bezprostřední vliv. Pokud tedy ODS právě teĎ táhne evropskou kartu, je to především projev programové krize českých politických stran. Nejde přitom o to, že by karta byla úplně falešná - špičky ODS svou nechuť vůči Bruselu skutečně nehrají. Spíš zaráží, že nejpopulárnější strana nemá v rukávu něco lepšího.

OF se vrací

Ve volbách by se nemělo rozhodovat jen o personálním složení zákonodárných sborů. Občan by v nich měl dostat i příležitost vyjádřit se k množství konkrétních otázek - například k výši vlastních daní, sociální a školské politice a mnoha dalším. Alespoň by to tak mělo být v zemi, kde je politika podle ústavy založena na volné soutěži politických stran. Taková koncepce je určitě demokratičtější než idea Občanského fóra, jež dost neblahým způsobem ovlivnila ranou popřevratovou českou politiku. Díky ní bylo možné a dokonce i žádoucí, aby spolu jednu kandidátku sdíleli liberál, konzervativec, socialista a krajní socialista, jež spojoval jen jakýsi certifikát všeobecné ušlechtilosti. Volič měl vlastně uznat…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte