Na ostrov Nelson v souostroví Jižní Shetlandy jsem odlétal se smíšenými pocity - pln odhodlání i nejistoty. Nejsem typický cestovatel a v knize se za povolaného cestovatele ani nevydávám. Určité zkušenosti s pobytem v drsné přírodě přesto mám (byl jsem na Ťan-šanu, v chilských Andách a mnohokrát v Rumunsku). Kniha Antarktida na prahu konce nepopisuje pouze děj jedné cesty. Zahrnuje myšlenky týkající se ničivého působení naší civilizace; onoho nezadržitelného procesu, v němž dílo boží nahrazujeme bezduchým dílem svým. Ukázalo se, že Antarktida je opravdu nejčistším možným prostorem k podobným úvahám. Prostorem bez techniky, lidí i rušivých vln, prostorem, který jsme si ještě nestačili přivlastnit.

6. 1. 2000

Přistáváme a je přesně půlnoc. Zadek letadla se otvírá za jízdy, dovnitř proudí ledový vzduch. To, co vládne venku, má blíže ke tmě než ke světlu, ale zároveň je docela dobře vidět. Vystupuji na štěrkovou přistávací plochu. Kolem jsou stožáry s anténami, červený hangár a několik bílých ubikací. Jinak kameny, voda a hlína. Rychle navlékám čepici, o níž P. tvrdil, že ji nepotřebuji. Fouká. Bezprizorně se procházím kolem hangáru. Ostatní zamířili do ubikací, kde se s nimi vítají pracovníci stanice a chystají se je zavézt na místa určení. Moje role je zcela jiná. P. svou ministanici vystavěl na principu nejmenší možné zátěže pro životní prostředí a na principu soběstačnosti. Ti, kteří chtějí testovat přežití v drsných podmínkách, nemohou být…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte