Zvykl jsem si na tendenční články z oblasti ochrany životního prostředí a užité ekologie, jsem zvyklý na manipulace a dezinformace různého stupně, vytvořené tu nepochopením ze strany novinářů, tu úmyslem ze strany informačního pramene, ale článek Marka Švehly Komici za hranicí komična (Respekt č. 30/2000) překračuje i tak dosti volné nároky kladené na alespoň normální žurnalistiku.

A co Marie Curie?

V prvním odstavci se uvádí, že „českou společnost problém jaderné elektrárny Temelín rozdělil“. To je ovšem mýlka, zábavně vytvořená mediálním obrazem pro společnost. Přes negativní mediální masáž nadpoloviční většina občanů trvale a stále souhlasí s dostavbou a spuštěním jaderné elektrárny Temelín - 114 tisíc podpisů na petici za referendum je cca necelé jedno procento společnosti. Ani argument o homogenitě názoru rakouské veřejnosti není zcela přesný - referendum v 70. letech zde také dopadlo více než těsně. Nadpoloviční většina ze vzorku dotázaných studentů prestižní univerzity v Salcburku v roce 1990 v rychlém průzkumu mínění odpověděla, že ČR nemá možnost využití jiné energie než jaderné. Hned v druhém odstavci nás Marek Švehla postraší tím, že jaderná energetika vznikla jako produkt práce na atomové hrozbě. Opravdu dlouho jsem neslyšel větší hloupost. Ubohá Marie Curie-Sklodowská se jistě zastyděla, a kdyby žil známý popularizátor jaderné energetiky Jacques Bergier, dozajista…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte