Ti, kdo donedávna skuhrali, že prezidentská kampaň v Polsku je nudná, se mohou uklidnit. Bývalý prezident Lech Walesa i úřadující hlava státu Aleksander Kwasniewski totiž narazili na vážné problémy, když požádali o dokument potvrzující pravdivost jejich lustračních prohlášení. Teď ještě nelze předvídat, jak se lustrační potíže obou kandidátů odrazí na výsledku říjnových voleb. Zajímavější je však jiná věc, a ta je jistá: vnímání minulosti, souvislost mezi minulostí a současnou politikou, se staly jedním ze základních kritérií polského veřejného života.

Lustrace po polsku

V Polsku není práce v komunistické politické policii anebo spolupráce s ní považována za zločin. Takové stigma předem nediskvalifikuje ani uchazeče o jakoukoli funkci. Lustrační zákon z roku 1997 pouze stanoví, že osoby zastávající zákonem vymezené veřejné funkce musí předložit prohlášení „o práci či službě v orgánech státní bezpečnosti nebo o spolupráci s nimi v období od 22. července 1944 do 10. května 1990“ (data označují ustavení polské komunistické vlády a den zrušení Bezpečnostní služby, SB, obdoby české StB). Pouze v případě, že Lustrační soud, který tvoří soudcové Odvolacího soudu ve Varšavě, dojde k závěru, že je zmíněné prohlášení v rozporu se skutečností, ztrácí osoba, která je podala, pro křivou přísahu na 10 let možnost zastávat veřejné funkce vymezené zákonem. Takto konstruovaný lustrační zákon po letech čekání konečně vstoupil v platnost. Získal dokonce podporu…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte