Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Soumrak jatek, radost farmářů

Postupné zdražení cukru a některých mléčných výrobků až na dvojnásobek, likvidace nebo přinejmenším vážné problémy většiny českých jatek a mlékáren. To vše by nás čekalo, kdybychom měli už zítra vstoupit do Evropské unie. Zároveň bychom se jako zákazníci mohli spolehnout na přísnější hygienické předpisy v potravinářství a především by slavili čeští zemědělci - vstup do Unie by jim přinesl více než dvakrát vyšší dotace. Jisté však zatím není nic. O konkrétních podmínkách vstupu tuzemského zemědělství do Evropské unie začala dlouhá a tvrdá jednání v půlce června, kdy Brusel otevřel příslušnou kapitolu, a potrvají ještě příštích dvanáct měsíců.

Slušněji ke zvířatům

Většina potravin by po vstupu do EU výrazně zdražit neměla. Už dnes český zákazník z průměrného platu pořídí zhruba stejně masa, pečiva, ovoce či zeleniny, jako si může ve své zemi dovolit většina jeho západoevropských protějšků. Výrazný rozdíl je jen u již zmíněného cukru a mléčných výrobků. Česká republika proto pro období po vstupu žádá o zvláštní příspěvek pro své občany na nákup základních potravin. Reakce Evropské unie je ovšem zatím chladná. Stejně negativně se Brusel staví i k žádosti o přechodnou výjimku z hygienických a veterinárních norem pro potravinářský průmysl - výrazně by totiž narušila společný evropský trh. Pouhá čtvrtina českých mlékáren a jen třetina jatek a masokombinátů splňuje evropské normy pro dezinfekci, respektive pro šetrnou porážku zvířat a podmínky jejich…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.