Šestisetstránková kniha s deníkovými záznamy básníka, překladatele a esejisty Ivana Slavíka (1920) Hory roků, která vyšla na sklonku léta, vyvolává již svým vzhledem a edičním uspořádáním pocit jakési horotvorné majestátnosti. Memoáry se staly v polistopadových Čechách velmi žádaným žánrem. Slavíka jistě nelze podezřívat, že právě toto komerčně příznivé klima bylo hlavním podnětem ke zveřejnění svědecké výpovědi o tísnivém období let 1960–1990, resp. i o letech jinošských, čtyřicátých, padesátých a posléze především oněch normalizačních. Sám malý náklad (700 výtisků) a skutečnost, že původní texty byly pro tisk vytříděny Mojmírem Trávníčkem a Jiřím Zizlerem, nenasvědčují, že by se Slavík již od roku 1960 cílevědomě připravoval na budoucí čtenářskou konjunkturu. Vydání Hory roků proto můžeme považovat spíše jen za shodu náhod, i když v posledním desetiletí autorem jistě tak či onak zohledněných.

Možnosti různočtení

Nezohledněni však zůstávají čtenáři, kteří nemají jinou možnost než Slavíkův komentář k vlastnímu osudu, dobovým trýzním a souběžnému stavu věcí veřejných, kulturních, politických a historických buď bezvýhradně přijmout, anebo odmítnout. I to je jeden z dokladů, že Slavík s nějakou většinovou čtenářskou empatií předem nepočítal. Na druhé straně nelze pominout, že básníkova sebereprezentace je dobrovolná a že se vstřícnými či kritickými odezvami je počítáno. Vstřícní adresáti Slavíkovy výpovědi mohou být rozlišeni podle zdánlivě velmi…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte