Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Háfiz I. Stabilní

Je větším rizikem pro mír islámský fundamentalistický režim, nebo sekulární despocie? Je při mírovém jednání důležitější stabilita partnera, nebo jeho demokracie? Takové otázky se naskýtají po zprávě o úmrtí syrského prezidenta Háfize Asada. Asad zemřel po 30 letech vlády. Byl klasickým oportunistou, představitelem sekulární, neideologické despocie. Jako takový měl svým způsobem blíže k Mečiarovi než k lídrům typu Kaddáfího či Chomejního. Nepsal Zelené knihy, nevyvážel islámskou revoluci, „pouze“ kvůli svým mocenským zájmům, kvůli stabilitě svého režimu neváhal sáhnout po nejtvrdších prostředcích doma i navenek. Proto se jeho země dostala i na americký seznam podporovatelů teroru. Když se to ale hodilo, přesněji když zkrachoval Sovětský svaz jako jeho hlavní patron, neváhal se za války v Zálivu zapojit po boku USA do protisaddámovské koalice. Jediný jeho stabilní postoj byl protiizraelský. V čem spočívala Asadova klíčová role na Blízkém východě? Neil MacFarquhar ji v listu The New York Times popsal takto: „Bez něho nemohl fungovat žádný trvalý mír, ale s ním nešlo žádný dohodnout.“ Změní se tato formule po Asadově smrti? To je zatím velká neznámá. Když se v polovině 70. let Sýrie zamíchala do občanské války v Libanonu, chtěla chránit dosavadní ústavní pořádek, který zajišťoval přesně stanovené pravomoci početně klesajícím křesťanům. Proč tak Asad učinil? Proč nepodpořil spíše tamní muslimy? Proto, že sám pocházel z menšinové sekty alávitů (asi 12 % syrské populace),…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.