Policie obvinila jedenáct manažerů a zaměstnanců Komerční banky (KB), kteří schválili speciální půjčky ve výši osm miliard korun společnosti B.C.L, o níž měli informace, že je nedůvěryhodná, nemá dostatek financí a zaměstnává pouze dva lidi. Společnost B.C.L. nakonec peníze nevrátila. I když policisté zatím neudělali nic jiného, než že převedli do řeči paragrafů fakta objevená a publikovaná předtím novináři, obvinění manažerských špiček otevírá dveře ke kontrole dalších podivných transakcí banky.

Salzmannova půjčka

Členové představenstva KB jsou obviněni, že v červenci 1997 poskytli firmě B.C.L. tzv. dokumentární akreditiv na nákup zboží ve výši sto padesáti milionů dolarů. Přesto, že měli k dispozici informaci, že majitel firmy B.C.L. Barak Alon figuroval v roce 1990 ve firmě Tessos Praha, která tehdy nevrátila Komerční bance úvěr ve výši jedné miliardy korun. Členové představenstva navíc věděli, že firma B.C.L. má pouze dva zaměstnance a že analytici KB a analytická firma Dun and Bradstreet doporučují pro B.C.L. maximální úvěr ve výši pěti milionů korun. Představenstvo naletělo na klasický trik - firma B.C.L. předtím uzavřela několik menších obchodů, kde dodržela podmínky smlouvy. O rok později členové představenstva navýšili limit akreditivů o padesát milionů dolarů a loni o další rok platnost tohoto limitu prodloužili, přestože věděli o potížích firmy, která peníze nesplácela. Jak je možné, že bance mohlo takové jednání procházet několik…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte