České vydání Hitlerova Mein Kampfu logicky vyvolalo ve veřejnosti rozdílné reakce. V mediální diskusi na toto téma už vykrystalizovala celá škála stanovisek: od požadavků naprostého zákazu publikace (včetně trestního postihu vydavatele) až po bagatelizaci problému s odkazem na vzdělanostní vyspělost většiny českých občanů, kteří jsou proti podobným textům imunní. V podstatě se tedy jedná o co nejširší a pokud možno neomezené právo veřejnosti na informace na jedné straně a snahu zakázat, omezit nebo alespoň znesnadnit šíření a popularizaci ideologií propagujících násilí, rasismus a nenávist v jakékoli formě na straně druhé. Jak tomu v podobných případech bývá, extrémní stanoviska budou asi nepřijatelná.Otevřel se tak zásadní problém, zda společnost reprezentovaná státem vůbec může mít právo uplatnit mocenské nástroje vůči veřejnému hlásání ideologií a názorů, které považuje za nepřátelské. Charakteristická pro podobné úvahy je skutečnost, že se odehrávají především v rovině pragmatické - tj. točí se kolem otázky, zda takový zákaz, spíše než aby tomu zamezil, nepřispěje k popularizaci inkriminovaného spisu. Zde je možno pouze na okraj poznamenat, že kupodivu bez povšimnutí přitom zůstala obecnější hodnota takového případného zákazu: jedná se přece i o symbolické gesto, jímž dává stát jasně najevo, že myšlenky v tom kterém díle obsažené považuje za zásadně nepřijatelné a je připraven proti nim aktivně zasahovat.

Literatura jako zdroj

Právo na…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte