Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Konsenzuální filmy

Ve filmech Jana Hřebejka se dostává hřejivé satisfakce středoevropskému temperamentu, kvůli kterému například na Karla Poláčka, jenž o něm dost věděl, padala hluboká melancholie. V jeho filmech platí vágně humanistická teze, že člověk je nejvíce člověkem v domácím úboru, když sedí v kuchyni u stolu s vikslajvantovým ubrusem a srká meltu. Hřebejkův poslední film Musíme si pomáhat, natočený podle scénáře Petra Jarchovského, je pokračováním ducha předchozích Šakalích let a Pelíšků, jejich metod a optiky. Realita českých padesátých, šedesátých, respektive protektorátních let je přizpůsobena vkusu a očekávání publika formovaného televizí. Říct by se to dalo také tak, že to jsou filmy odehrávající se v minulosti, ale té nekladou otázky, nestaví si ji do problému, ani se k ní tvůrci nevyjadřují za sebe, za pětatřicátníka Hřebejka nebo Jarchovského. Naopak, v minulosti se hledá to, na čem se lze v nejširším možném okruhu shodnout. Jde tedy o jakési konsenzuální filmy k obecnému použití: jako rodinné komedie s populárními herci, jako žánrové retro obrázky, jako trocha nenásilné kulisní dějepravy, ale i jako prezentace občanské a národní dobré vůle či jako forma kolektivního pohledu na děje a události, které tu zdejší obyvatelé museli zažívat společně. V Pelíšcích, stejně jako v Musíme si pomáhat je minulost podána tak, že vlastně musí všichni děkovat, neboť ve skutečnosti to mohlo být mnohem horší. Něco se sice semele, ale s dobrou vůlí, trochou kliky a s pěknou písničkou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.