Otřese-li volební vítězství politickým systémem, potom se pozice držitelů moci jeví jako nestabilní, i kdyby se přímo opírala o ústavní většinu v parlamentu. Nad budoucností uplatňované politiky (reforem) se vznáší stejně velký otazník jako nad budoucností politiků-reformátorů. Jejich výměna patří k základním rysům demokracie. Možnost podstatného zvratu politiky ale svádí k posedlosti stále číst průzkumy veřejného mínění a červenými vykřičníky si označovat černá očekávání. Takto vypadá slovenské jaro 2000. Nemálo karet v této hře je na straně vlády Mikuláše Dzurindy. Bratislava je jako nikdy dříve vítaná na Západě. Za účasti a podpory vlády se podařilo dosáhnout dohody o vstupu největší americké ocelárny US Steel do Východoslovenských železáren. Stoupá vývoz a klesá deficit obchodu. Na dosah ruky je zásadní decentralizace státu. Vznik Dzurindovy Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKÚ) vedl k příměří v bratrovražedné válce politiků zvolených za Slovenskou demokratickou koalici (SDK) a premiér se v konkrétních otázkách postavil za to, co prosazují politici z mozkového trustu slovenské pravice, Langošovy Demokratické strany (reforma veřejné správy Viktora Nižňanského, hospodářská politika vicepremiéra Ivana Mikloše, zákon o svobodě informací Jána Langoše apod.). Otazník na rubu těchto vládních karet je však nepřehlédnutelný a ruka, která karty drží, se občas zachvěje nervozitou.

Mečiarovi lidovci

Nejviditelnějším nositelem neklidu je podle…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte