Vítězství Čchen Šuej-piena, kandidáta opoziční Demokratické pokrokové strany, v prezidentských volbách na Tchaj-wanu završilo fenomenální demokratický proces v této zemi, zahájený zrušením stanného práva v roce 1987. Po prvních svobodných prezidentských volbách v roce 1996 absolvuje Tchaj-wan v těchto dnech další rigorózní zkoušku z politické dospělosti, demokratický transfer moci z vládní na opoziční stranu. Tento karneval demokracie působí bolení hlavy nejen čínským komunistům na druhé straně Tchajwanské úžiny, ale i americkým politikům ve Washingtonu.

Problém…

„Tchajwanský problém“ je jedním z paradoxů studené války, dále zkomplikovaný machiavelistickými manévry Richarda Nixona a Henryho Kissingera z počátku 70. let. V pevninské Číně je diktum „jedné Číny“, jejíž je Tchaj-wan „neoddělitelnou součástí“, úhelným kamenem imperiálního pohledu na svět, který dnešní komunističtí vládci zdědili od svých dynastických předchůdců. Cílevědomou propagandou se toto diktum podařilo vštípit i značné části čínské veřejnosti, zmítané dnes patrně nejsilnější vlnou proticizineckých a nacionalistických nálad od konce Kulturní revoluce. Kulturní jednota Číny je přitom emocionálním tématem i pro řadu lidí na Tchaj-wanu; samozřejmě především těch, kteří sem přišli s Čankajškem po prohrané občanské válce z čínské pevniny.Těchto „pevninských“ Číňanů je ovšem na Tchaj-wanu i s rodinami pouhých 15 %. Většina Tchajwanců jsou potomci dávných přistěhovalců a…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte