Stane se čtyřkoalice pevným uskupením se společným programem a lídrem, nebo zůstane víceméně volným sdružením? Unie svobody a obě menší strany - ODA a DEU - mají v zásadě jasno: jde o co nejrychlejší integraci. Musejí však počkat, jak se rozhodnou lidovci. A ti zatím rozhodně nespěchají.

Štít v ruce, koule na noze

Opatrný postoj lidové strany nejlépe dokládá způsob, jakým odpověděla neodpověděla na výzvu předsedy Unie svobody Karla Kühnla, který už v polovině února vyhlásil svou kandidaturu na post lídra čtyřkoalice. Předseda Jan Kasal reagoval slovy: „Není to na pořadu, není k tomu sebemenší důvod.“ Pravda, o pár dní později místopředseda Cyril Svoboda prohlásil, že také lidovci budou aspirovat na vedení čtyřkoalice. Kasal ale otázku lídra opět odložil ad acta s tím, že nejprve se čtyřkoalice musí shodnout na společném programu, dále zvážit, zda bude schopna sestavit společné kandidátky, a pak teprve hledat osobu, která tuto kandidátku se společným programem povede do voleb. Lidoveckou přestřelku si lze vyložit tak, že Kasal sám na lídra čtyřkoalice kandidovat nehodlá, a dokud si podrží vliv ve straně, nepřipustí ani kandidaturu mladšího Svobody. Koho ale potom lidovci proti Kühnlovi nasadí? A nasadí vůbec někoho? Neochota postavit se čelem k volbě společného lídra prozrazuje hlubší strach ze ztráty identity a z omezení manévrovacího prostoru. Už dnes se v KDU-ČSL ozývají reptalové, podle nichž strana ve čtyřkoalici málo prosazuje tradiční…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte