Není těžké si představit zděšení, které by ještě před nedávnem mohlo vyvolat absolutní vítězství pravicové Lidové strany ve španělských parlamentních volbách. Není si těžké představit ani komentáře, které by takovou událost interpretovaly téměř jako návrat starých časů diktatury generála Franka. Svým hlasem však 12. března španělští voliči stvrdili, že tomu tak není a že se španělská společnost dokázala úplně vyrovnat s přízraky vlastní minulosti. Období přechodu od frankismu k demokracii tak ve Španělsku definitivně skončilo.

Frankův strašák

Pro začátek základní fakta. Ve srovnání s volbami v roce 1996 získali letos lidovci (Partido Popular, PP) 44 % hlasů, celkem o půl milionu více, a absolutní většinu. Jejich hlavní sok a restaurátor španělské demokracie, socialisté (Partido Socialista Obrero Espaňol, PSOE), dostali jen 34 % hlasů, celkem o jeden a půl milionu méně (před čtyřmi lety zaostali o necelých 1,5 %). Ostatní alternativy nyní voliči vykázali jednoznačně na politickou periferii: asi nejvýznamnější z nich, strana Spojené levice (Izquierda Unida, IU, s dominancí tzv. eurokomunisty), získala pouhých 5 % hlasů. Překvapení z jednoznačného vítězství lidovců je tím větší, že se tak trochu očekávalo už před 4 lety. Tehdy se ale nekonalo navzdory tomu, že socialisté - po 14 letech strávených nepřetržitě u moci - byli namočeni hned do několika korupčních skandálů či usvědčeni z financování špinavé války proti ETA. Vyšetřování těchto případů…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte