Abychom porozuměli malým hrdinům animovaného filmu (původně seriálu) South Park, nesmíme odmítat jejich drsný slovník, jehož základní kameny tvoří všudypřítomné „fuck“ plus varianty, který spolu s „prděním“ hltají z extrémně sprosté a stupidní televizní show dvou estrádních panáků Terrence & Philipa (obdoba simpsonovského Itchyho a Scretchyho). Předem je třeba také upozornit, že seriál (i film) je určen výhradně pro dospělé a že southparkovské postavičky a příběhy jsou především předmětem sžíravé ironie svých tvůrců, kteří karikují neřesti i tabu masové společnosti. V první řadě americkou konzumní kulturu, které rozumí nejlépe, přičemž se nebrání žádného prostředku, jak ji zesměšnit.

Opravdu ošklivé smrti

Fenomén South Park, zjednodušeně řečeno, neguje výrok vložený do úst Kyleovy matky: Násilí nevadí, ale musí se o něm mluvit slušně! Vedle násilí, brutality a konzumu jeho tvůrci, Matt Stone s Treyem Parkerem, sestřelují sociálně-kulturní deviace typu „německého fekálního porna“ anebo nepochopitelného hereckého úspěchu Barbry Streisandové. Na ni si obzvláště zasedli a její jméno se v South Parku objevuje s železnou pravidelností, a to vždy v těch nejotřesnějších souvislostech. Pozadu ale nezůstávají ani ostatní hvězdičky zábavního průmyslu jako kanadští Bryan Adams nebo Celine Dion, kteří se spolu s přisprostlým Terrencem a Philipem stali (ve filmu) záminkou k rozpoutání třetí světové války, jež se rozhořela z konfliktu mezi USA a Kanadou, když…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte