Když Karel Fořt před měsícem vyhrál spor o byt ve svém vlastním domě, netušil, že si tím u protistrany podepsal rozsudek smrti. Bývalý domovník Václav Koreš jej pozval na schůzku, tam tasil pistoli a třikrát vystřelil. Fořtovi se však i s prostřeleným břichem podařilo uniknout. A zatímco bojoval v nemocnici o život, zklamaný nájemník spáchal ve vězeňské cele sebevraždu.

Poslední schůzka

Karel Fořt (43) odešel do exilu v roce 1979. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a fanoušek skupiny Plastic People už měl dost výslechů na policii, a tak zamířil do Vídně, kde studoval dějiny umění a filozofii. Z Rakouska přesídlil do newyorského Harlemu, kde hrál v hudební skupině, kterou založil, a pracoval jako tesař. Po pěti letech se coby zručný výrobce dřevěných kuchyní přestěhoval do Kanady. Z emigrace se vrátil v roce 1992 a restitucí získal zpět dům uprostřed pražské památkové rezervace, který kdysi koupil jeho dědeček a ve kterém se on sám narodil. Nový majitel začal dvoupatrový činžák opravovat, a aby na to měl peníze, rozhodl se pronajmout byty v přízemí a prvním patře coby obchody. Ze dvou bytů chtěl podnájemníky vyplatit. V prvním případě uspěl, v případě druhého nájemníka - Václava Koreše (67) - narazil. „Pan Koreš měl na byt nárok jen v době, kdy dělal domovníka, což po restituci skončilo,“ říká majitel. "Navíc v něm vůbec nebydlel, neboť si už dávno postavil dům na okraji Prahy. Ale i když o jeho vystěhování bez náhrady rozhodl…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte