Pokud zrovna neustoupí fotbalovému přenosu, jako tomu bylo minulý týden, běží teď na ČT 2 v premiéře vždy v úterý večer Praha mizerná - cyklus dvacetiminutových portrétů vybraných pražských čtvrtí, vesměs někdejších periferií, které se dnes k samému centru města už vlastně těsně přimykají, tvoří nečesaný okraj středu metropole. Motiv cyklu, jehož námět vzešel od esejisty a básníka Josefa Kroutvora a filmaře Štěpána Kačírka, vyznává jistý mýtus, ačkoliv na první pohled chce jít o civilistický opak, což bylo Kroutvorovými ústy přímo deklarováno v části o Smíchově: návštěvníky žene do metropole mýtus Prahy magické, ale vedle ní existuje i Praha mizerná. Tento „mizerný“ motiv je pak rozveden a konkretizován jednotlivými díly; zatím jich bylo odvysíláno osm a kromě části Panelák je kamarád (Jihozápadní Město a Černý Most) byly portréty Holešovic, Žižkova, Libně, Dejvic, Letné či Nuslí pojaty jako prostory s vlastní historií a poezií, které stojí v opozici vůči turistické spektakulárnosti a obligátní hektičnosti Prahy. Filmaři těmi portréty říkají: už za rohem, pár minut jízdy či chůze od hlavních tříd, je větší klid, méně se tu spěchá a lidé jsou zde více srostlí se svým domem, dvorkem, obchodem.

Najdi si svého blázna

Kroutvorovo vidění Prahy jako labyrintu s mnoha odvrácenými stranami, v nichž autentický život nachází své působiště a poezie se projevuje v téměř orgiastické obyčejnosti věcí a úkonů, je značně romantizující, ale přípustné a podmanivé …

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte