Začalo to na počítačovém veletrhu CeBIT v Hannoveru: německý kancléř Schröder oznámil, že chce zavést pro programátory a informatiky zvláštní pracovní povolení, cosi jako americkou zelenou kartu. „U nás se bude prostě jmenovat červeno-zelená,“ řekl šéf vlády (červených) sociálních demokratů a Zelených. Jeho prohlášení vyvolalo rozporné reakce. Kritikou nešetřila nejenom opozice, ale proti byli i někteří členové vládního kabinetu. Proč ten rozruch?

Koho zaměstnat

V dějinách migrace do Německa zřejmě začíná nová kapitola - poprvé od roku 1973 se země chce systematicky otevřít přílivu pracovních sil z nečlenských států EU a spolková vláda poprvé připustila, že v určitých oblastech, jako je vývoj programů, informatika a telekomunikační technologie, nemá Německo dostatek kvalifikovaných sil. Podle údajů německých firem chybí dnes na zdejším trhu 75 000 odborníků v těchto oborech. A to se jen tak nezmění, protože dosud není vzděláno dost nových pracovníků. Podle některých odhadů vznikne v oborech komunikační a informační technologie v příštích třech letech přes 300 000 nových míst. V roce 1998 ale ukončilo studium informatiky jen 8000 studentů. Ti pak ukazují domovskému státu stále častěji záda: v zahraničí nacházejí nejen lepší pracovní podmínky, ale i lepší finanční ohodnocení, zvláště když německý stát shrábne skoro polovinu z hrubého výdělku na daních a na pojištění. Ministr hospodářství Werner Müller (nezávislý) poukázal na to, že práce jednoho…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte