Většina z nás asi dodnes umí vyjmenovat všechny planety sluneční soustavy, protože jsme se je na základní škole učili nazpaměť jako básničku. Ne vždy lidé znali devět planet, ta zatím poslední, Pluto, byla objevena teprve v roce 1930. Je tedy možné, že za drahou Pluta obíhají další planety.

Neviditelná kružnice

Snem snad každého astronoma je objevit něco nového, ať už to je třeba planetka, kometa nebo proměnná hvězda. Zřejmě největší štěstí měli ti, kdo objevili novou planetu ve sluneční soustavě. V historii známe pouze tři astronomy, kterým se takový objev podařil - Wilhelm Herschel nalezl v roce 1781 Uran, Johann Gottfried Galle v roce 1846 poprvé zpozoroval Neptun, Pluto objevil ve svých čtyřiadvaceti letech Američan Clyde Tombaugh. A tak mnozí další pokoušejí štěstí. Nedávno dvě vědecké skupiny, Angličan John Murray z britské Open University a tým z univerzity v americké Louisianě vedený Danielem Whitmirem, nezávisle na sobě oznámili, že za drahou Pluta by zřejmě mohla obíhat další, desátá planeta. Svůj závěr učinili na základě analýzy drah dlouhoperiodických komet. Oba týmy zjistily, že nejvzdálenější body kometárních orbit nejsou v prostoru rozmístěny náhodně, ale že jsou vzájemně svázány. Velká část jich leží na obloze v blízkosti jisté kružnice. Toto chování se vědci snažili vysvětlit pomocí různých modelů, ale jedině desátá planeta, obíhající za drahou Pluta, je schopna ovlivnit dráhy komet tak, jak astronomové pozorují. Hmotnost…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte